Povinná výměna kotlů
Zákaz provozu kotlů na pevná paliva emisních tříd 1 a 2 a bez stanovené třídy vyplynul z nutnosti snižování emisí, zvyšování účinnosti a snižování energetické náročnosti lokálního vytápění a je opřen o zákon. Kotlíkové dotace a částečně i Nová zelená úsporám významně pomohly nastartovat proces jak povinné výměny neekologických zdrojů tepla pro vytápění domácností, kterých k 31.12.2021 bylo stále v provozu přibližně 300 tisíc, tak i jiných, již zastaralých zdrojů.
Původní termín byl 1. září 2022, do kterého si museli provozovatelé mimo rodinné domy, bytové domy nebo stavby pro rodinnou rekreaci zajistit výměnu nevyhovujícícho kotle. Pro kotle provozováné v rodinném domě, bytovém domě nebo stavbě pro rodinnou rekreaci byl termín změněn a kotle lze provozovat do prodlouženého termínu 31. srpna 2024.
Zákon č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů, v §17 odst. (1) písm. g) o zákazu provozu nevyhovujících kotlů na pevná paliva uvádí:
„Provozovatel stacionárního zdroje je povinen provozovat spalovací stacionární zdroj na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění a který není navržen rovněž pro přímé vytápění místa instalace, v souladu s minimálními požadavky uvedenými v příloze č. 11 k tomuto zákonu.“
Jak poznám, že se zákaz provozu týká mého zdroje tepla?
Mám zdroj na pevná paliva do příkonu 300 kW a vytápím objekt/dům teplovodní otopnou soustavou (radiátory, podlahové vytápění).
Mám kotel nebo lokální topidlo? Zákaz platí pouze pro kotle. Je to dáno definicí „zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění a který není navržen rovněž pro přímé vytápění místa instalace“. Kotel „topí“ pouze do vody, lokální topidlo má přitápět také místnost, ve které je umístěno. Zpravidla má skleněná dvířka nebo plotnu na vaření.
Musí být jednoznačně prokazatelné, že můj zdroj je zařazen do třídy 3, 4 nebo 5 (třídu najdeme na výrobním štítku, splnění podmínek ekodesignu nikoliv). Kotel vyrobený „na koleně“ či kotel vyrobený před rokem 2000 má smůlu, i kdyby byl sebelepší. Stejně tak kotel, který má na výrobním štítku třídu 1 nebo 2 podle ČSN EN 303-5.
Musím to prokázat Dokladem o kontrole kotle. Každý kotel na pevná paliva do příkonu 300 kW musí projít jednou za 36 měsíců povinnou kontrolou. Vyškolený technik do dokladu o kontrole musí napsat, zda lze kotel provozovat i po 1.9.2022 a provozovatel kotle to musí tímto dokladem případně prokázat.
Je jedno, zda jsem občan, či firma. Zákon hovoří o provozovateli spalovacího zdroje a nezajímá jej status provozovatele. Platí pravidlo - je důležité, co vychází z komína, ne od koho to vychází. Novelou zákona o ochraně obvzduší v roce 2022 byl o dva roky prodloužen termín na výměnu pro kotle provozované v rodinném domě, bytovém domě nebo stavbě pro rodinnou rekreaci.
ZDROJ: https://vytapeni.tzb-info.cz/vymeny-kotlu